רילוקיישן לקפריסין / הגירה לאי השכן – מדריך מקיף

קהילה ישראלית גדולה, קרבה גאוגרפית לישראל ושוק תעסוקה פורח הולידו גידול משמעותי בכמות הישראלים שבחרו בחוויית רילוקיישן לקפריסין, בין אם לזמן קצוב, ובין אם לתקופה לא מוגבלת.

הגירה לקפריסין בשונה מהגירה למדינות אחרות בארה"ב ובאירופה נחשבת לנגישה יותר, החסמים הבירוקרטיים מועטים, ותהליך המעבר הוא קצר במיוחד, בזכות מדיניות מזמינה של ממשלת קפריסין אשר מעודדת הגירה חיובית לשטחה.

יחד עם זאת, חיים בקפריסין השכנה דורשים את הסדרת המעמד וקבלת תושבות, אישור עבודה ו/או מסחר והשקעות, בחירת עיר ואזור מגורים בהתאם להרכב המשפחה, טווח הגילים, מוסדות החינוך הנדרשים וצרכים נוספים.

בשורות הבאות נציג מידע מקיף לפני מעבר לאי השכן, יתרונות אל מול החסרונות, האתגרים, הבירוקרטיה הצפויה לכם, שלבי התהליך ומאפייני החיים במדינה. מוכנים? יוצאים לדרך.

 

רילוקיישן לקפריסין, הגירה ומעבר לאי השכן

 

 

הגירה לקפריסין – כל הסיבות והיתרונות

המורכבות הביטחונית, יוקר המחייה והמיסוי הגבוה במדינת ישראל, לצד הצורך בהתפתחות אישית ובשינוי, הרצון להשתלב בתרבות בינלאומית ולחדד את כישורי השפה, בדגש על השפה האנגלית, מובילים ישראלים רבים לבחון את אפשרויות הרילוקיישן.

קפריסין הסמוכה מעניקה מספר יתרונות שהופכים אותה לאפשרות מועדפת עבור ישראלים רבים:

קרבה גאוגרפית – למרות הרצון להתנתק ולהתחדש, החיבור של הישראלים למשפחה המורחבת, לחברים ולמדינה עצמה הוא עמוק ושורשי, ובמקרים רבים מהווה שיקול בשאלת המעבר. רילוקיישן לקפריסין מאפשר את ביצוע השינוי, במרחק של פחות משעת טיסה אחת מישראל. הקרבה הגאוגרפית הופכת את הטיסות לנגישות יותר, ומאפשרת מינון גבוה יותר של ביקורים בארץ לאורך השנה, (ביחס למדינות אחרות בעולם, מאירופה ועד ארה"ב או מדינות המזרח הרחוק).

תרבות – התרבות הקפריסאית נחשבת לתרבות שונה אך דומה לזו הישראלית, מה שמקל מאוד את החיבור האישי וההסתגלות. קפריסין מביאה תרבות ים תיכונית יוונית, פתיחות וליברליות (מעל 70% מאוכלוסיית קפריסין הם נוצרים) תוך מתן מענה מכבד לצרכי כל הדתות ללא כפייה או חקיקה דתית, המטבח הקפריסאי נשען על טעמים וחומרי גלם דומים למטבח הישראלי-יהודי, והממסד המקומי פועל כרפובליקה עצמאית ודמוקרטית.

שפה – השפות הרשמיות בקפריסין הן יוונית וטורקית, אולם השפה האנגלית בולטת מאוד ונהוגה הן בקרב התושבים המקומיים והן במוסדות ובארגונים רבים בקפריסין. מדינת קפריסין הייתה נתונה לכיבוש בריטי לאורך עשרות שנים בהם התבססה השפה האנגלית כאחת השפות הנהוגות באי.

יוקר המחיה – מחייה בקפריסין נחשבת לזולה יותר ביחס למחייה במדינת ישראל, כאשר עלויות הדיור נמוכות בכ-7% (בממוצע. ישנם אזורים בהם עלות השכירות נמוכה אף יותר לצד מקומות בהם עלות השכירות נחשבת ליקרה יותר), ועלויות הקיום נמוכות בקרוב ל-30%.

מיסוי – עבור משקיעים ובעלי עסקים עלויות המיסוי בקפריסין נמוכות יותר וקפריסין מהווה מקלט מס עבור משקיעים וחברות מן העולם כולו בשל כך.

אפשרויות תעסוקה – קפריסין מציעה מגוון אפשרויות תעסוקה, מושכת משקיעים וחברות בינלאומיות ומאפשרת לחברות ואנשי עסקים ישראלים להקים שלוחות וסניפים באי בתנאים אופטימליים, מה שמביא להרחבת שוק התעסוקה והאפשרויות עבור המקומיים והמהגרים.

רמת חיים – עלויות הדיור הנמוכות יותר, בדגש על קניית נכס, מאפשרת לישראלים רכישת בית פרטי בקפריסין עם בריכה ובמקרים מסוימים אפילו קניית וילה, סטנדרט מגורים מקובל למשפחות בקפריסין, בעלות דומה לעלותה של דירת מגורים למשפחה במרכז הארץ. עוד מידע על מחירי דירות בקפריסין.

קהילה ישראלית – הקהילה הישראלית בקפריסין מונה קרוב ל-15,000 ישראלים בעלי תושבות מקומית אשר מתגוררים באי, ומנהלים חיי קהילה ענפה, המשמרת את התרבות, השפה והחיבור הטבעי בין ישראלים החיים בחו"ל.

חברות באיחוד האירופי – מדינת קפריסין חברה באיחוד האירופי, מה שמעניק לבעלי תושבות בקפריסין מעמד וזכויות בכל מדינות האיחוד, וכן מסלולים מקוצרים ומקלים לקבלת אזרחות אירופית-קפריסאית.  

 

מעוניינים להשקיע בקפריסין? השאירו פרטים בטופס >>

 

מגורים בקפריסין – חסרונות ואתגרים

לצד היתרונות הרבים, חשוב להכיר גם את החסרונות והאתגרים, בטרם קבלת ההחלטה על רילוקיישן לקפריסין:

המשכורת הממוצעת בקפריסין נמוכה מזו המוצעת בישראל, וישראלים המגיעים ללא משרה מובטחת בארגון כחלק מן הרילוקיישן עשויים לגלות כי השכר המוצע להם בגין משרות דומות בישראל נמוך יותר.

מס הכנסה החל על שכר העבודה בקפריסין הוא גבוה יותר ועומד על 35% (בגין הכנסות העולות על 60,000 יורו בשנה).

קיימות הקלות והטבות מס למהגרים ותושבים חדשים, אולם נדרש ביצוע ניתוק תושבות מישראל על מנת לממש אותם וכן על מנת להימנע מתשלום כפל מס.

קפריסין היא מדינת אי ים תיכונית המתבססת על תיירות כמנוע צמיחה מרכזי, תחום אשר קופא על שמריו בעונת החורף, בה נסגרים עסקים ושירותים רבים.

הכתבה על רילוקיישן לקפריסין ששודרה בערוץ 13 בשנת 2020 הציגה זוגות ומשפחות אשר בחרו במעבר לקפריסין תוך הצצה לאורח החיים והיתרונות שהן מציגים, בעיצומה של תקופת הקורונה.

גם כיום, ללא איום הקורונה, ניתן למצוא ישראלים רבים אשר בוחרים להכיר את קפריסין בעיניים של משקיעים, מהגרים ותושבים, ולא רק את הקסם התיירותי שלה, ונהנים ממדינת אי קטנה ומזמינה ומעלייה של ממש ברמת החיים

 

איך עוברים לגור בקפריסין

על מנת לבצע רילוקיישן לקפריסין חשוב מאוד להכיר מסלולי הגירה אפשריים, את שלבי התהליך, וכן לתת את הדעת על אפשרויות ואזורי המגורים, שירותי החינוך המקומיים, שירותי הבריאות והביטוחים הרפואיים, התחבורה ונושאים רבים נוספים:

 

מעמד ותושבות

ההחלטה על רילוקיישן לקפריסין מצריכה את הסדרת המעמד, באמצעות אישור שהייה זמני לישראלים שאין להם דרכון אירופאי, או לחילופין ויזה לבעלי דרכון אירופאי, במידה וקיים.

סוגי הוויזות נדרשות לתושבות בקפריסין:

#1 פינק סליפ (Pink Sleep) – ויזת שהייה: כאשר הרילוקיישן המתוכנן משולב עם משרה מוצעת על ידי חברה בעלת שלוחה קפריסאית, ניתן לקבל ויזת שהייה ועבודה באותה חברה בלבד – לתקופה בת שנה אחת, אשר ניתנת להארכה בסיומה. היתר זה מונפק לרוב מראש על ידי החברה המעסיקה עצמה, ומיועד עבור אזרחים זרים ללא דרכון אירופאי.

#2 ויזת משקיעים ויזת משקיעים הקרויה גם גולדן ויזה לקפריסין מספקת תושבות קבע בקפריסין למי שאין לו דרכון אירופאי, ומותנית בהשקעה בת 300,000 יורו ויותר בנדל"ן או באפיקי השקעה אחרים בקפריסין. גולדן ויזה קפריסין מאפשרת קבלת מעמד תושבות קבע באי לתקופה בלתי מוגבלת, בכפוף להמשכיות ההשקעה/אחזקה בנכס.

ויזת משקיעים מאפשרת מגורים באי, בנכס שנרכש על ידי המשקיע או בשכירות, וניתנת גם למשפחת המשקיע: בן/בת זוג, וילדים עד גיל 25. מלבד היקף ההשקעה קבלת התושבות דורשת הוכחת הכנסה וחוסן כלכלי.

ויזת משקיעים / גולדן ויזה ניתנת למשקיעים מעל גיל 18, ללא עבר פלילי, ומאפשרת להם ולבני משפחותיהם ביצוע רילוקיישן לקפריסין, קבלת שירותי בריאות, חינוך, שירותים סוציאליים ואחרים הניתנים על ידי ממשלת קפריסין, חופש השקעה ואפשרויות לעיסוק במסחר ולפתיחת עסקים באי, תוך ניצול הטבות מס ויתרונות רבים.

חשוב לציין כי גולדן ויזה אינה כוללת היתר עבודה כשכיר ומיועדת למשקיעים בעלי הון המעוניינים להתגורר באי ו/או להשקיע בנדל"ן בקפריסין ובעסקים.

קבלת תושבות בקפריסין באמצעות גולדן ויזה היא למעשה תושבות המוכרת בכל מדינות האיחוד האירופי, וקבלת זכויות תושב בכל אחת ממדינות האיחוד על פי מדיניותה.

#3 ויזת נווד דיגיטלי – קפריסין מכירה בחדשנות ובהתפתחות של עולם התעסוקה, ומאפשרת לנוודים דיגיטליים אשר מעוניינים להתגורר במדינה ולהוסיף לעבוד מרחוק עבור חברות וארגונים ברחבי העולם, קבלת תושבות ומעמד באמצעות אשרת שהייה למגורי קבע, וזאת על תנאי עמידה במבחן הכנסה אשר מצביע על הכנסה גבוהה מן הממוצע בקפריסין. נכון לשנת 2024 תבחין זה עומד על 3,500 יורו בחודש כהכנסת מינימלית.

#4 ילו סליפ (Yellow Sleep) – אישור שהייה ועבודה הניתן לבעלי דרכון אירופי. קפריסין למרות חברותה באיחוד האירופי אינה חתומה על אמנת שנגן המעניקה חופש גבולות בין המדינות החתומות עליה, ועל כן אישור השהייה והתושבות בקפריסין לבעלי דרכון אירופי אינו ניתן באופן אוטומטי, כי אם בהליך בירוקרטי ותוך הוכחת כוונה לקיום חיים, תעסוקה, מגורים, לימודים באי.

 

מגורים בקפריסין

בבחירת אזור מגורים בקפריסין יש להביא בחשבון את המרחק ממקום העבודה במידה וקיים, או ממרכזי תעסוקה למבקשי עבודה, את הנגישות ותנאי תחבורה בקפריסין מהאזור המיועד, התאמה להרכב המשפחתי, חיי קהילה, עלויות ועוד.

הקהילות היהודיות הבולטות בקפריסין מצויות בעיר לרנקה, שם שוכן גם בית חב"ד המרכזי, העיר לימסול המהווה מוקד למשפחות צעירות ויזמים ובעיר פאפוס.

בבחינת עלויות הדיור לימסול נחשבת יקרה יותר ביחס לערים האחרות, ומהווה את המטרופולין המרכזי של קפריסין. יחד עם זאת, בהשוואה לעיר המטרופולין הישראלי תל אביב – לימסול נחשבת זולה יותר למגורים ולמחייה.

אפשרות נוספת למגורים בקפריסין היא בכפרים הציוריים המקיפים את הערים, ומספקים איכות חיים, מגורים בבתים פרטיים וכפריים ובסביבה שקטה ומוקפת טבע- בעלויות נמוכות באופן ניכר.

מרבית הנכסים המוצעים להשכרה בקפריסין כוללים ריהוט ומוצרי חשמל ומוכנים למגורים.

 

עבודה ותעסוקה בקפריסין

בעלי אשרה והיתר עבודה בקפריסין אשר מגיעים לרילוקיישן עצמאי ללא משרה שממתינה להם, ימצאו מגוון אפשרויות תעסוקה בקפריסין, משרות רבות בתחומי התיירות, ביקוש גבוה לעובדים בחקלאות, חברות הייטק ופיתוח בינלאומיות שבחרו למקם בקפריסין את פעילותן וחברות פיתוח מקומיות.

בין תחומי העיסוק והמשרות המבוקשות בקפריסין:

רפואה – רופאי שיניים, רוקחים, אחים/יות.

הנדסה ופיתוח – מהנדסי תוכנה, מהנדסי אלקטרוניקה, מהנדסי חשמל.

מקצועות פיננסיים – רואי חשבון, מומחי מס, בנקאות בינלאומית.

בלתי מקצועיים – שירות לקוחות, תמיכה טכנית, מכירות.

בעבור משקיעים המגיעים לקפריסין במטרה לפתוח עסקים מקומיים בולטים עסקי התיירות והאירוח, המסעדנות והמסחר, וכן השקעות בנכסי נדל"ן להשכרה.

חשוב לדעת: יתרונות מיסוי לתושבי קפריסין מושכים את הישראלים לענפי ההשקעות, עליהם חל מיסוי נמוך במיוחד, וכן לעבודה במסגרת נוודות דיגיטלית תחת רישום עצמאי.

שכירים בעלי סף הכנסה נמוך ישלמו מס הכנסה מדורג בדומה לישראל, אולם בדרגות שכר ממוצעות ויותר המיסוי החל על שכירים עשוי להיות גבוה ולהפחית מהכדאיות הכלכלית של המהלך כולו.

 

חינוך בקפריסין

מערכת החינוך הקפריסאית מספקת מערך של בתי ספר וגנים ציבוריים, באיכות טובה ובפריסה רחבה. יחד עם זאת, במוסדות אלו נהוגה השפה הרשמית במדינה שהיא השפה היוונית, שפחות שגורה בקרב ציבור המהגרים מישראל ובכלל.

החלופה למערכת החינוך הציבורית בקפריסין הם בתי הספר והגנים הפרטיים, המספקים שירות אקסקלוסיבי יותר, חינוך ברמה גבוהה תוך שימוש בשפה האנגלית, מבחר אפשרויות בחירה בין בתי ספר בעלי מאפיינים והתמחויות ויתרונות נוספים.

מטבע הדברים החינוך במוסדות הפרטיים מלווה בתו מחיר לא מבוטל כלל שיש להביא בחשבון.

טווח העלות הממוצע לחינוך בבית ספר פרטי יעמוד על 550-700 יורו לחודש, לילד בגיל 4-17.

בתי הספר הבינלאומיים הפרטיים פועלים בערים הגדולות והמרכזיות בקפריסין, שיקול שיש להביא בחשבון בתכנון ובבחירת אזור מגורים, בביצוע רילוקיישן לקפריסין עם המשפחה.

 

מערכת הבריאות באי

בקפריסין פועלת מערכת בריאות מקומית המספקת מענה לתושבים ולאזרחים, וזאת בהתאם למעמדם התעסוקתי.

תושבים מכורח עבודה יזכו לביטוח ציבורי כחלק מחובות המעסיק כלפיהם, תוך הפחתת חלקם היחסי מן השכר, בדומה לנהוג בישראל.

קבלת מעמד תושבות כנגד השקעה באי מחייבת רכישת פוליסת ביטוח פרטית, כחלק מתנאי הקליטה והמעבר לקפריסין, וכתנאי לקבלת גולדן ויזה.

בין אם קיימת זכאות לביטוח הציבורי ובין אם לאו, ביטוח רפואי לרילוקיישן בקפריסין יבטיח מענה רחב ומקיף לכל צורך רפואי, סטנדרט טיפול גבוה ואף הטסה רפואית לישראל במקרה הצורך.

 

תשובות לשאלות נפוצות:

קפריסין נחשבת למדינה ידידותית לישראלים, בטוחה, בעלת אחוזי פשיעה נמוכים ומערכות אכיפה ושיטור יעילות. במדד אירועי האנטישמיות קפריסין מצויה בתחתית הרשימה ולא נרשמו אירועי אנטישמיות או יחס עוין לישראלים וליהודים בשטחה בטווח העשור האחרון.

התחבורה בקפריסין מבוססת בעיקר על מערכת אוטובוסים עירוניים, אוטובוסים בינעירוניים ואוטובוסים לתיירים. למתגוררים במרכזי הערים ניתן להסתדר ללא רכב פרטי באמצעות התחבורה הציבורית, אולם מגורים בפריפריה ידרשו רכב פרטי לצרכי ניידות ונגישות.

בקהילות היהודיות בקפריסין ניתן למצוא חנויות המציעות מזון כשר ומותגים ישראלים, בתי כנסת ובתי חב"ד. גם באזורים המצויים מחוץ לקהילות היהודיות קיימת מודעות לצרכי כלל האוכלוסיות והדתות וניתן יהיה לנהל אורח חיים יהודי, שמירה על כשרות וצביון יהודי.

קפריסין הצטרפה לאיחוד האירופי בשנת 2008 וכפועל יוצא המטבע הרשמי במדינה החל משנה זו הוא מטבע האירו (€), אשר החליף את הלירה הקפריסאית.