השקעות נדל"ן בקפריסין הטורקית / צפון קפריסין

השקעות נדל"ן בקפריסין הטורקית – או בשמה הרשמי "הרפובליקה הטורקית של צפון קפריסין" – מקבלות בשנים האחרונות תשומת לב הולכת וגוברת ממשקיעי נדל"ן מרחבי העולם ואין זו הפתעה שיותר ויותר משקיעים ישראלים שוקלים לרכוש נכס בצפון קפריסין להשקעה.

כדי לבצע השקעה בקפריסין הטורקית בצורה מושכלת ונבונה, חשוב להבין את מאפייני שוק הנדל"ן המקומי. במאמר הבא נבחן לעומק את כל הנושא של השקעות נדל"ן בצפון קפריסין, ונציג בפניכם מידע מקיף ועדכני שיעזור לכם לקבל החלטה מושכלת.

 

נדלן בקפריסין הטורקית צפון קפריסין
השקעות נדלן בקפריסין הטורקית – צפון קפריסין – מדריך

 

 

האם כדאי להשקיע בצפון קפריסין?

רכישת נדל"ן בצפון קפריסין מהווה הזדמנות השקעה אטרקטיבית ששווה לבחון עבור מי שמחפש להשקיע בנדל"ן זול ומניב מעבר לים.

השקעה בקפריסין הטורקית נחשבת לאפיק מבטיח, בעיקר הודות ליתרונות הבאים:

פנינה תיירותית עם שוק נדל"ן מתפתח

צפון קפריסין הופכת ליעד מבוקש בקרב תיירים שבאים לנפוש בחופיה הנעימים בעלי מי הטורקיז, לחקור את מפרציה המרהיבים ואזוריה ההרריים הפראיים, או פשוט לטייל בין הכפרים והעיירות מלאות החן ולספוג מהתרבות והאווירה הייחודית של חבל הארץ.

בשל הפופולריות הגואה בקרב תיירי חוץ, ובייחוד כאלו שבאים לחופשות יוקרה, שוק הנדל"ן בקפריסין הטורקית מתעורר ומתפתח בקצב מרשים משנה לשנה. הזדמנויות השקעה בפרוייקטי נדל"ן בצפון קפריסין צצות כמו פטריות אחרי הגשם.

שוק הנדל"ן בצפון קפריסין נחשב למבטיח למדי בשל שילוב של צפיפות אוכלוסין נמוכה, עלויות מחיה זולות יחסית, יופי טבעי מרהיב ואקלים ים תיכוני חמים ונוח. לצד כל זאת, צפון קפריסין מציע אורח חיים יוקרתי, מה שתורם גם כן למשיכת תיירים אמידים, מהגרי עבודה מבוססים ומשקיעים זרים.

חשוב להדגיש ששוק הנדל"ן בצפון קפריסין הוא צעיר יחסית ונהנה מעלייה מהירה ועקבית, מה שאומר שיש מקום רב להתפתחות וצמיחה עתידית – ועמה רווח כלכל נאה עבור המשקיעים.

ככל שצפון קפריסין הולכת וממשיכה להתפתח ולמשוך השקעות זרות, כך מחירי הנכסים צפויים לעלות, מה שמייצר פוטנציאל לגידול הון ארוך טווח.

 

◄ עלויות השקעה נמוכות ותשואות פוטנציאליות נאות

יתרון מרכזי הוא שמחירי הנדל"ן במדינה זולים יותר ביחס לקפריסין היוונית, כך שהשקעת נדל"ן בצפון בקפריסין זמינה גם עבור משקיעים שמחזירים בידם סכומים נמוכים יחסית.

בעוד הביקוש לנכסים להשקעה בצפון קפריסין רק הולך ועולה, מחירי הנכסים בקפריסין הטורקית נותרים – נכון לשעה זאת – נמוכים יחסית לנכסים מקבילים במדינות אירופה והים התיכון.

כך למשל, המחיר הממוצע בעבור מ"ר במרכזי הערים הפופולריות בצפון קפריסין מתחיל מ-780 אירו, בעוד מחוץ למרכזי הערים המחיר הממוצע הוא אף נמוך יותר ועומד על כ-620 אירו.

בעוד עלויות הנכסים בצפון קפריסין הן כאמור נמוכות באופן יחסי, התשואה הפוטנציאלית מהשקעה בצפון קפריסין דווקא גבוהה למדי ועומדת על 6% עד 12% לשנה.

חשוב לציין שמגמת מחירי נדל"ן בקפריסין הטורקית בעשור האחרון מצויה בסימן עלייה, כך שיש לקחת בחשבון עליית מחירי נכסים ככל שעובר הזמן והשוק הולך וצובר תאוצה.

בשכלול נתוני הצמיחה של שוק הנדל"ן הצפון קפריסאי, ניתן להניח כי השקעה בדירות למכירה בקפריסין הטורקית עשויה להניב רווחים עתידיים משמעותיים למדי.

בקיצור, רכישת נכס בצפון קפריסין מעמידה בפני המשקיע הזדמנות מסקרנת להיכנס לשוק נדל"ן צעיר, דינאמי ומתפתח, שלפי התחזיות עתיד רק לצבור יותר ויותר תאוצה בשנים הקרובות.

 

מגמת מחירי נדל"ן בקפריסין הטורקית בעשור האחרון

מחירי הנכסים בצפון קפריסין חוו בשנים האחרונות עלייה משמעותית בטווח זמן קצר יחסית, וזאת בשל שלוש מגמות עיקריות המזינות זו את זו:

  • עלייה חדה בהשקעות זרות

מחירי הנכסים הזולים, לצד עליית המחירים ביתר מדינות אירופה והים התיכון, קורצות למשקיעים זרים שתרים אחר יעד השקעה מבטיח ומרענן עם פוטנציאל תשואה משמעותי לאורך זמן. ואכן, שוק הנדל"ן בקפריסין הטורקית מציע מגוון רחב של אפשרויות השקעה בנדל"ן בטווחי מחירים משתנים, מה שמביא לשטף של השקעות זרות.

  • התפתחות תעשיית תיירות, נופש ופנאי

כאמור, צפון קפריסין קיבלה לאחרונה הכרה מחודשת כיעד תיירותי לוהט, מה שמעלה את הביקוש לדירות נופש וחדרי מלון, כמו גם את הצורך בתשתיות תיירות, מסחר ופנאי. מגמת שגשוג זו יצרה אפשרויות השקעה בנכסים מניבים נושאי תשואה, בעיקר מדמי שכירות.

  • השקעות ממשלתיות בתשתיות

הרשויות המקומיות בצפון קפריסין הבינו את הפוטנציאל הכלכלי העצום הטמון בשטחן לאור העלייה בתיירות ובהשקעות הזרות, מה שהביא אותה להאיץ את תהליכי הפיתוח ובניית התשתיות באזור. בשל כך, קרנה של צפון קפריסין אכן עולה אף יותר בקרב המבקרים והמשקיעים כאחד.

 

סוגי נכסים בשוק הנדל"ן בצפון קפריסין

השקעות נדל"ן בקפריסין הצפונית יכולות להתבצע על ידי רכישת נכסים מהסוגים הבאים:

#1 וילות יוקרה

נכסים אלו ממוקמים לרוב בקרבת החוף או באזורים אקסקלוסיביים אחרים, ומיועדים לתיירים אמידים שבאים ליהנות מחופשה מפנקת באורח חיים יוקרתי, או לחילופין לתושבים מבוססים שמעוניינים במגורים ברמת ואיכות חיים גבוהות. וילות היוקרה מציעות איכות גימור גבוהה, אזורי מחייה מרווחים, בריכות פרטיות ונופים מרהיבים.

#2 דירות מודרניות

נכסים אלו יימצאו באזורי ביקוש במרכזי הערים בצפון קפריסין, ויציעו אזורי מחיה נוחים ומעוצבים ברוח מודרנית ועכשווית. ניתן למצוא דירות בקומפלקסים שיכללו גם בריכות, חדרי כושר וגינות נוי. קהל היעד לנכסים אלו יהיה נופשים ומבקרים לצד אנשים צעירים ששוהים בצפון קפריסין לצרכי עבודה.

#3 בתים מסורתיים

אפיק נוסף להשקעה בקפריסין הטורקית עשוי להיות במבנים קפריסאיים מסורתיים. השקעה זו מתאימה לאלו המעוניינים בהיסטוריה התרבותית העשירה של צפון קפריסין. מדובר לרוב בבתי אבן באזורים כפריים, אשר מספקים חוויית מגורים אותנטית ברוח הייחודית של המקום.

#4 פרויקטים חדשים על הנייר מקבלן

אפשרות השקעה נוספת בנדל"ן בצפון קפריסין היא רכישת יחידת דיור מפרויקט שטרם נבנה. אפיק זה מאפשר לרכוש נכס במחיר מוזל עוד בטרם השלמת הבנייה, על מנת למקסם את הרווח על ההשקעה.

 

ערים מובילות להשקעה בקפריסין הצפונית

להלן רשימת ערים מובילות להשקעה בקפריסין הטורקית:

  • ניקוסיה (לפקושה)

השקעות נדל"ן בניקוסיה (לפקושה) בירת קפריסין הטורקית נחשבות מטבע הדברים לפופולריות ביותר בצפון קפריסין. כמצופה מעיר בירה, ניקוסיה מציעה שוק נדל"ן משגשג עם שפע נכסים להשקעה, כולל נכסים למטרות מגורים, תיירות או מסחר.

ניקוסיה מתאימה לאנשים שמעוניינים באורח חיים עירוני, דינאמי ותוסס. ההשקעה בנדל"ן בניקוסיה יכולה להניב למשקיע רווח מידי שכן קל יחסית להשכיר דירות לצרכי מגורים או תיירות בעיר.

דמי השכירות בניקוסיה נעים בין 30 אירו ל-290 אירו ליום, מה שעשוי להקנות למשקיע רווח נאה למדי.

 

  • קירניה (ג'ירנה)

לצד ניקוסיה, קירניה נחשבת ליעד השני הפופולרי להשקעות נדל"ן בצפון קפריסין, שכן מדובר בשתי הערים המרכזיות והמאוכלסות ביותר בחבל הארץ. גם הפעם מדובר בעיר שנהנית מביקוש יציב וגובר לנכסים למגורים, לתיירות או למסחר.

קירניה ממוקמת במיקום אסטרטגי על חופיה הצפוניים של קפריסין הטורקית, מה שהופך אותה לבירת מסחר. דבר זה תורם כמובן לביקוש לנכסים בקירניה, כאשר במרבית המקרים מדובר בנכסי יוקרה נושאי תשואה גבוהה.

השקעה בנדל"ן בקירניה יכולה להניב למשקיע עד כ-750 אירו ליום, כאשר פוטנציאל הרווח גובר ככל שמדובר ביחידות דיור להשכרה קצרת טווח.

 

  • איסקלה (טריקומו)

איסקלה מהווה יעד עולה להשקעות נדל"ן בקפריסין הטורקית. אמנם לא מדובר בעיר בירה מבוססת כמו ניקוסיה או עיר נמל יוקרתית כמו ג'ירנה, אך איסקלה כן מציעה חופים מרהיבים וטבע בתולי שמושכים תיירים רבים.

שוק הנדל"ן המקומי באיסקלה חווה בשנים המקומות עלייה מטאורית של סביב ה-20%, כך שבהחלט מדובר ביעד השקעה מסקרן שכדאי לקחת בחשבון.

 

כמה עולה נכס בצפון קפריסין

עלות דירה בקפריסין הטורקית נעה בין 100,000 אירו ל-150,000 אירו, כאשר נכסים יוקרתיים יותר כמו וילות ובתים צמודי קרקע יעלו בין 200,000 אירו ל-450 אלף אירו.

 

פוטנציאל התשואה על השקעה בקפריסין הטורקית

פוטנציאל התשואה על השקעה בנדל"ן בקפריסין נע בין 6%-12% לשנה.

 

כמה מס משלם משקיע זר בצפון קפריסין?

מיסוי נדל"ן בקפריסין הטורקית כולל את ההיטלים הבאים:

  • 5% משווי העסקה בגין דמי רישום ברשויות המקומיות ומשרדי הממשלה השונים
  • 1% עד 3% מערך הנכס כמס חד-פעמי על רישום בעלות
  • 5% מס ערך מוסף
  • לירה טורקית עבור כל מ"ר מהנכס כמס שנתי