השקעות נדל"ן בלרנקה – המדריך למשקיע

יתרונות ההשקעה בנדל"ן בקפריסין בכלל ובעיר לרנקה בפרט כובשים את המשקיעים הזרים וביניהם גם הישראלים, אולם חשוב לזכור כי לפני השקעה בנדל"ן מכל סוג, קל וחומר מעבר לים חשוב ללמוד את שוק היעד לעומק ובאופן מקיף ולהגיע מוכנים.

מחירי הנדל"ן בלרנקה מציגים גידול מתון, אשר בא לידי ביטוי בעליית מחירים של כ-8% בשנה החולפת, לצד קפיצה בת עשרות אחוזים בהיקף הנכסים הנמכרים בשנה.

האם מדובר בנתונים אשר מייצגים מגמת שוק, מהם היתרונות והסיכונים שצריך לקחת בחשבון בעת השקעות נדל"ן בלרנקה, כמה מס צריך לשלם ומהם השכונות והאזורים האטרקטיביים ביותר לרכישת נכס בעיר? על כל אלה ועוד במדריך שלפניכם. קדימה, יוצאים לדרך.

 

נדלן בלרנקה מדריך
השקעות נדל"ן בלרנקה – המדריך של קפריסין למשקיע

 

 

כוחה ומעמדה של לרנקה בכלכלת קפריסין

שער הכניסה לקפריסין – לררנקה היא עיר חוף המשתרעת לאורכם של 25 ק"מ מחופי קפריסין, מדרום מזרח האי. העיר מהווה את מרכז התיירות של קפריסין, בשל נמל התעופה המרכזי של קפריסין השוכן 4 ק"מ לדרום העיר, ומהווה את שער הכניסה העיקרי לקפריסין ממדינות אירופה ומישראל.

כלכלה יציבה וחזקה – למרות גודלה והיקף האוכלוסייה שאינו עולה על 100,000 תושבים בעיר, לרנקה מהווה זרוע חשובה בתרומתה לכלכלת האי, ואחראית על לא פחות מ-25% מן התוצר הגולמי הכללי של קפריסין, שמגיע בעיקרו ממסחר ומתיירות.

מטרופולין – מלבד העיר עצמה, לרנקה מוקפת בישובים קטנים בסגנון חיים אורבני ובכפרים מסורתיים, בהם חיים קרוב ל-50,000 תושבים נוספים, אשר חיים בקרבה למטרופולין המרכזי העירוני, עובדים בעיר וצורכים שירותים ומוצרים כחלק מחיי המסחר של העיר. 

עידוד ותמיכה מהממשל – כחלק מיחסי הגומלין, נהנית לרנקה מתמיכה והשקעה שנוהגת בה ממשלת קפריסין, באמצעות עידוד התחלות בניה בעיר, הפשרת קרקעות וקידום היתרי בנייה, והשקעה במוקדי בילוי, פנאי ואטרקציות תיירותיות שנועדו למשוך את התיירים הזרים לעיר, ולהביא את המשקיעים הזרים לשים את כספם על נכסי נדל"ן בלרנקה, בדגש על נכסים תיירותיים ומסחריים.

עיר בתנופה – בין מוקדי הפיתוח והתיירות נמצאת המרינה המרהיבה של לרנקה, קזינו מקומי תוסס, הקפלה המלכותית, וכן אמת המים ואגמי המלח המהווים אתרי טבע במעמד שימור ומושכים אליהם את התיירים והמבקרים. נוסף לזאת, בעשור האחרון השקיעה הממשלה בקפריסין סכומי עתק בפיתוח כבישים מהירים שנועדו לחבר את העיר לערי מטרופולין ותיירות נוספות, בראשן הערים ניקוסיה ואיה נאפה.

מחירי הנדל"ן בעלייה הדרגתית – כפועל יוצא להשקעה ולתמיכה הממשלתית, ניתן לראות כי מגמת מחירי נדל"ן בלרנקה בשנים האחרונות מצביעה על צמיחה מאוזנת, עליית מחירים מתונה וגידול בביקוש לנכסים בעיר, בדגש על השקעות נדל"ן בלרנקה המהוות למעלה מ-60% מעסקאות רכישת הנדל"ן בעיר.

 

נדל"ן בלרנקה ביחס לממוצע בקפריסין – הנתונים והמספרים

הפרמטרהממוצע בקפריסיןהעיר לרנקה
גודל השוק1.3 מיליון תושביםכ-90,000 תושבים בעיר עצמה ועוד כ- 50,000 תושבים בסביבתה
היקף תיירותכ-3.2 מיליון תיירים בשנהכ-2.4 מיליון תיירים בשנה
מחיר דירה (ממוצע)2,350 יורו2,200 יורו
דמי שכירות חודשיים ממוצעים15-30 יורו למ"ר25-35 יורו למ"ר
תשואה שנתית ממוצעת10%-6%11%-7%

מה רואים בטבלה: המספרים מלמדים כי מחיר דירה בלרנקה שבקפריסין נמוך יותר מן העלות הממוצעת לנכס במדינה, אולם דמי השכירות הממוצעים אינם נופלים מן הממוצע הארצי ואף עולים עליהם, מה שהופך את כדאיות ההשקעה והפוטנציאל שלה לגבוהים יותר.

נתון נוסף שחשוב להכיר: שיטת הבנייה בעיר ובסביבתה כוללת בעיקרה בתים פרטיים, בניה צמודת קרקע ומתחמי מגורים הכוללים מספר יחידות בנויות החולקות שטח קרקע משותף.

למעשה הממוצע המתייחס לתבחין עלות קניית נכס בלרנקה כולל בתוכו בעיקר בתים פרטיים ווילות המשמשות כבתי מגורים צנועים למקומיים או כווילות יוקרה מפנקות לתיירים.

 

השקעה בנדל"ן בלרנקה – כל היתרונות

היתרונות של רכישת נכס בלרנקה / דירה להשקעה נחלקים לשניים:

יתרונות ההשקעה בנדל"ן בקפריסין ביחס להשקעה בנדל"ן בישראל, וכן היתרונות שמציעה לרנקה עצמה, שהופכים אותה ליעד השקעות מבטיח ומבוקש בין מוקדי ההשקעה בקפריסין.

בגזרת השקעות הנדל"ן קיימת מדיניות ממשלתית נוחה ומקלה המאפשרת למשקיעים להשתלב בקלות במגוון סוגי השקעות, במעמד של משקיעים פרטיים או בפתיחת חברה והשקעות עסקיות, תוך הפחתת חסמים בירוקרטיים, מיסוי מקל ויציבות כלכלית.

בבחינת לרנקה כיעד השקעה בקפריסין, בולטים מספר יתרונות נוספים:

  • סף כניסה נמוך למשקיעים – ריבוי של דירות למכירה בלרנקה כתוצאה מקידום ועידוד הבנייה בעיר, הביא לעלות נכסים ממוצעת נמוכה ביחס לערים אחרות בקפריסין.
  • מחסור בנכסי תיירות – המצב הנוכחי של שוק הנדל"ן בלרנקה והצמיחה העקבית מושפע בעיקרו ממעמדה כעיר תיירות, ומגידול של 60% בשנת 2023 בהיקף התיירים המבקרים באי. גידול זה שאינו נתמך בצמיחה תואמת בענף המלונאות והאירוח, הוליד תרבות של השכרת דירות לטווח קצר לתיירים, תחת ביקוש עצום ומחירי שכירות שנסקו מעלה לטובת בעלי הנכסים המשכירים.
  • עונת התיירות – עונת התיירות בעיר אינה מסתיימת בשלהי הקיץ, ומזג האוויר הים תיכוני הנוח לצד השקעה באירועים ופסטיבלים, מושכים את התיירים במרבית ימות השנה, מה שמגביר את הביקוש לנכסי ציירות ולנכסים מסחריים להשקעה בלרנקה.
  • אוכלוסייה מקומית – האוכלוסייה המקומית בעיר מתאפיינת בתושבים שעיקרם ממעמד הפועלים – עובדי נמל, עובדי מלונות ומסעדות וסוחרים מקומיים. לצד הללו בשנתיים האחרונות חל גידול באוכלוסייה המקומית בעקבות הגירת פליטים מאוקראינה שנקלטו על ידי ממשלת קפריסין ובחרו בלרנקה בשל נגישותה ואפשרויות התעסוקה שהיא מציעה. אוכלוסיות אלו מציגות מחד גיסא צורך בפתרונות מגורים ויציבות כלכלית המאפשרת לשלם עליהם, ומאידך גיסא מגבלה וקושי שאינן מאפשרות רכישת נכס עצמאי ומותירות אותם תלויים בנכסים בשכירות.
  • קהילה יהודית – בלרנקה קהילה יהודית פורחת המקיימת חיי תרבות בעיר, מתחזקת את בית הכנסת העתיק בעיר ומהווה מוקד תמיכה לישראלים המגיעים לצרכי השקעה, רילוקיישן, תחת גולדן ויזה או בפלטפורמות נוספות.

 

מעוניינים להשקיע בקפריסין? השאירו פרטים בטופס >>

 

מיסוי על נכסים בלרנקה למשקיעים זרים

תכנון ההשקעה בנדל"ן מצריך הערכה והבנה של עלויות ישירות ועקיפות, כמה עולה דירה בלרנקה ומה התשואה הצפויה משכירות ו/או תחזית הצמיחה הכוללת בהתאם לתקופת ההשקעה, וחשוב לא פחות מכך עלויות המיסוי והיכרות עם סוגי המס והמספרים החלים על השקעות זרות בקפריסין. יש לברר כמה מס ישלם משקיע זר, מהו שיעור מס הרכישה, האם קיים מס על רווחי הון ומהם התנאים במידה וקיימים להקלות ולהטבות מס.

בקפריסין נהוג מס רכישה בגין נכסים מיד שניה או מע"מ בגין נכסים חדשים מיזם/קבלן/חברה, הנקבע בצורה מדורגת בהתאם לעלות הנכס.

המס בקפריסין הוא פרוגרסיבי, ומדיניות המס מקלה במיוחד עם משקיעים העומדים בתקרות הקבועות בחוק ובתבחינים אחרים.

לפירוט מלא ומידע על מיסוי נדל"ן בקפריסין

 

אזורים מובילים להשקעה בעיר לרנקה

לרנקה והפרברים הסובבים אותה עשויים להציע השקעות בעלות פוטנציאל והזדמנויות השקעה מבטיחות, אולם גם אזורים ונכסים המצביעים על צמיחה איטית, ביקוש מוגבל וחסרונות אופרטיביים שעשויים להשפיע על הביקוש לנכס ועל העלות שלו.

בהשקעה בנדל"ן בכלל ובהשקעות בנדל"ן בחו"ל בפרט, חשוב במיוחד לבחון לעומק אזורי השקעה מומלצים, שכונות אטרקטיביות, ומאפיינים סביבתיים.

בין השכונות המבוקשות בתחום נדלן להשקעה בלרנקה:

שכונת מקנזי – שכונה קטנה ומתויירת, במיקום אסטרטגי לאורכו של חוף מקנזי ובסמיכות לשדה התעופה הראשי של לרנקה. אזור תוסס ומלא במסעדות ובבתי מלון קטנים, לאורכה של מרינה הנושקת לחוף תכול ומרהיב. בשכונה זו היקף הפיתוח והבנייה נמוכים, ועיקר הנכסים הנמכרים הם מיד שנייה, לצרכי השבחה ומכירה או לצרכי השכרה לתיירים, בשכירות קצרת טווח ומשתלמת במיוחד.

אזור המרינה החדשה – לצד הנמל החדש בלרנקה מוקמת בימים אלה גם מרינה חדשה ומרגשת שצפויה לשנות לטובה את פני העיר. המרינה ממוקמת מרחק של כ-15 דקות נסיעה בלבד משדה התעופה של העיר ומושכת אליה מאות אלפי תיירים מדי שנה. הממשלה הקפריסאית הקצתה סכום של מעל מיליארד יורו לטובת הנושא וכל הסיבות הנ"ל הופכות את האזור ליעד השקעה אטרקטיבי שמחירי הנכסים בו צפויים לזנק משמעותית בעתיד הקרוב.

שכונת ליבידיה – שכונה יוקרתית המצויה במרכז העיר לרנקה, ומתהדרת בפיתוח ובחדשנות, באמצעות מספר פרויקטים של בניית בנייני מגורים בסגנון יוקרתי ומזמין ובסטנדרטים גבוהים במיוחד. ניתן למצוא בשכונה פרויקטים המציעים דירות נופש מעוצבות החל מ-60 ועד ל-140 מ"ר, אשר נמכרות מרוהטות ומאובזרות וניתנות להשכרה תחת חברת ניהול מקומית. עלויות השכירות נחשבות גבוהות ועיקר השוכרים הם אנשי עסקים ממדינות שונות באירופה ותיירים המעוניינים בשהות ממושכת באי. עלות הנכסים בשכונה ובפלטפורמה זו בכלל צפויים להיות יקרים מן העלויות הממוצעות בלרנקה, אולם גם התשואה הצפויה גבוהה מן הממוצע והסיכון נמוך.

כפר אורוקליני – הכפר אורוקליני שוכן על גבעה קטנה בסמוך לעיר עצמה ומקיף אגם מקומי מרהיב. סגנון הבנייה והעיצוב משלב בין מודרניות לעיצוב כפרי ומסורתי, ולמחפשים אחר בתים למכירה בלרנקה מדובר באפשרות לרכישת וילות ובתים בעלויות של דירות במרכז העיר. האזור מושך אליו מקומיים אמידים לשכירות ארוכת טווח, כמו גם משפחות של תיירים המעוניינות בשהייה בסביבת טבע, נופים ציוריים ואווירה שקטה, לצד קרבה ונגישות אל העיר והאטרקציות שבה.

 

נתונים נוספים שחשוב להכיר לפני השקעה בלרנקה

#1 חריגות בנייה – בלרנקה ובקפריסין בכלל קיימת מדיניות נוקשה כלפי חריגות בנייה. במקרה של וילה למכירה בלרנקה המוצעת במחיר נמוך במיוחד מן הממוצע ו/או מצויה בשוק לאורך זמן – יש לנהוג זהירות יתרה בבחינת הנתונים, הרישום והתכניות של הנכס. החוק בקפריסין אינו מגביל רכישה והעברת בעלות של נכס הכולל חריגות בנייה, וגם אינו מקל בבעלים במקרה של בדיקה וגילוי חריגות כאלה, כאשר האחריות המלאה מוטלת על בעל הנכס ולא על מי שיצר את החריגה.

#2 לעבוד מסודר– יש להקפיד על ניהול העסקה כחוק, החל משלב ההתקשרות, ביצוע כלל הבדיקות והרישומים, ועד למימוש העסקה והעברת הבעלות כחוק. חשוב לשים לב כי חוזה רכישה אינו מהווה אסמכתא לבעלות בקפריסין, ויש לוודא את רישום שטרות הבעלות מול מוסדות הרישום כנדרש.

#3 להגיע לראות בעיניים השקעה מעבר לים אינה מחייבת את הנוכחות הפיזית של המשקיע, וניתן לנהל אותה מרחוק באמצעות מיופה כח מקומי. יחד עם זאת, מומלץ להגיע לפחות פעם אחת לפני הרכישה ולבחון את הנכס והסביבה, ובמקרה של בעלות קבועה והשכרת נכס – לבקר בנכס בתדירות בת פעם בשנה לכל הפחות, לוודא כי הוא נשמר ומנוהל היטב וכי לא חלים שינויים מהותיים ומשפיעים בסביבת הנכס. בין אם אתם מתכננים להשקיע בפאפוס, בלימסול, בלרנקה או בכלל ביוון – אל תוותרו על הגעה פיזית למקום וביצוע מחקר שוק מקיף.

מעוניינים לרכוש נכס בלרנקה? אנו מזמינים אתכם ליצור איתנו קשר ולהתחיל את התהליך.

פרויקטים מובילים