כל מה שכדאי לדעת על לקיחת משכנתא בקפריסין

משכנתא בקפריסין למשקיעים זרים מהווה נתיב כניסה אטרקטיבי לשוק הנדל"ן המקומי במדינת האי המבוקשת.

הבנקים הקפריסאים מציעים הלוואות משכנתא בתנאים שמיטיבים עם משקיעי נדל"ן זרים על מנת למשוך השקעות מבחוץ שיזרימו הון למדינה ויסייעו לפיתוחה.

ככל שמדובר במשקיעים זרים שאינם תושבי האי, לקיחת משכנתא לנכס בקפריסין תהווה סיפור מאתגר למדי. אך החדשות הטובות הן שקיימת דרך קלה ופשוטה יחסית לקבל תושבות בקפריסין דרך השקעה בנדל"ן במדינה.

ממשלת קפריסין השיקה של תכנית ויזת הזהב שלה, אשר מספקת הזדמנות פז לקבל תושבות קבע במדינה החברה באיחוד האירופי בתמורה להשקעה של 300,000 אירו ויותר במדינה. בהתאם לכך, מחזיקי אשרת הזהב יהיו גם זכאים ללקיחת משכנתא לצורך רכישת נכס במדינה.

קפריסין מושכת אליה משקיעים מכל העולם ומישראל בפרט, כך שלא פלא שישראלים רבים מחפשים מידע על משכנתאות בקפריסין.

בהמשך הדף נציג בפניכם את כל מה שחשוב לדעת על אפשרויות מימון בקפריסין לישראלים אשר מחפשים לרכוש נכס במדינה.

 

משכנתא בקפריסין
האם ואיך ניתן לקבל משכנתא בקפריסין

 

 

משכנתא למשקיע זרנתונים
ריבית ממוצעת ל-20 שנה

בין 2% ל-4.5% במשכנתא לנכס חדש ובין 4% ל-7% לנכס יד שניה

סכום הלוואה מקסימלימרבית הבנקים המקומיים מציעים סכום של עד מיליון אירו
מטרותרכישת נדל"ן למגורים (חדש או יד שניה), נכס להשקעה או נכס מסחרי
בנקים מובילים בקפריסיןBank of Cyprus, Hellenic Bank RCB Bank, Alpha Bank, AstroBank

 

יתרונות נטילת משכנתא בקפריסין

משכנתאות בקפריסין ניתנות בתנאים נוחים:

 • סכום הלוואה גבוהה של עד מיליון אירו, או 60% עד 80% משווי הנכס
 • שיעורי ריבית נוחים יחסית אשר נעים בין 1.9% ל-7.5%
 • אפשרות לפרוש את ההלוואה לתקופה של 20 שנה (בממוצע, בהתאם לתכנית הספציפית שמציע כל בנק), ובתנאי שגיל הקונה לא יעלה על 65
 • סכום החזרי המשכנתא החודשיים לא יכולים לחרוג מ-30% מההכנסה
 • אפשרות להשכיר את הדירה שעליה נלקחה המשכנתא על מנת לייצר רווח להחזרת ההלוואה
 • ניתן לקחת משכנתא לצורך מימון נכס למגורים או נכס מסחרי, עבור נכס חדש או יד שנייה, אם כי יהיה קל יותר לקבל משכנתא על נכס חדש ותנאי ההלוואה יהיו טובים יותר

 

מהו גובה המשכנתא המקסימלי עבור רכישת נכס בקפריסין?

גובה המשכנתא המקסימלי עבור רכישת נכס בקפריסין עומד על כמיליון יורו, או בין 60% ל-80% מערך הנכס, בהתאם להערכת הבנק הספציפי דרכו נלקחת ההלוואה.

שיעור הריבית הממוצע עומד על 4% לשנה, כאשר שיעור זה מושפע בין היתר ממחירי הדיור, תנאי ההלוואה וההיסטוריה הפיננסית של הרוכש.

קיים הבדל משמעותי בין שיעורי הריבית על משכנתא לנכסים חדשים או יד שנייה: שיעור הריבית המקסימלי עבור נכס יד שנייה הוא 4.5% בעוד שיעור הריבית המקסימלי עבור נכס חדש הוא 7.5%.

* השיעורים המצוינים מעלה נכונים עבור תכניות משכנתא בבנקים מקומיים בקפריסין.

 

התנאים לקבלת משכנתא בקפריסין מבנק מקומי

הבנקים בקפריסין מציעים תכניות משכנתא על רכישת נכס חדש או יד שנייה.

לקיחת הלוואה מבנק בקפריסין לרכישת נכס תתאפשר תחת התנאים הבאים:

תשלום מקדמה של 10% עד 30% מהערך הכולל של נכס חדש, או 40%-50% של נכס יד שנייה.

שיעורי הריבית עבור משכנתא לנכס חדש יהיה נמוך יותר וינוע בטווח של בין 1.9% ל-4.5%, לעומת 5% עד 7.5% כאשר מדובר בנכס יד שנייה.

ככל שמדובר בנכס חדש, היזם ישמש כערב של הקונה, מה שיעלה את הסיכויים לקבלת משכנתא מהבנק בקפריסין

ככל שגובה המקדמה יהיה גבוה יותר, כך יגדלו הסיכויים לאישור המשכנתא לקפריסין ותנאי ההלוואה יהיו טובים יותר

הבנק עשוי לדרוש תעודה המעידה על רישום הנכס על מנת לרכוש נכס יד שנייה

מרבית הבנקים הקפריסאים לא יאשרו לאזרח זר לקחת משכנתא למטרות מסחר ותיירות, אלא למטרות מגורים בלבד. לעיתים הקונה יידרש להצהיר במפורש בטופס בקשת המשכנתא שהנכס אכן מיועד אך ורק לצרכי מגורים

קיימת גמישות מסוימת בהחזרי ההלוואה, שיכולים להיות באירו, פאונד, דולר או במטבע המקומי (מה שיחסוך עלויות המרה עבור הקונה הישראלי). ניתן גם לפרוע את תשלומי המשכנתא על חודש או כל רבעון.

ככלל, מומלץ להתחיל לחפש נכס בקפריסין רק לאחר קבלת האישור הסופי למשכנתא, כדי לוודא את גובה המימון העומד לרשות הקונה לצורך ביצוע עסקת הרכישה.

בחישוב היתכנות עסקת הרכישה, חשוב לקחת בחשבון גם את שער הריבית בקפריסין והשפעתו על המשכנתאות שנותנים הבנקים במדינה.

 

המסמכים הנדרשים עבור קבלת משכנתא בקפריסין

להלן המסמכים הנדרשים עבור קבלת משכנתא בקפריסין:

מסמכים מזהים: הקונה יצרף לבקשת המשכנתא בקפריסין מסמכים מזהים כמו תעודת זהות ודרכון בתוקף, חוזה שכירות, חשבונות חשמל ומים וכדומה.

בקשה למשכנתא מהבנק: הקונה צריך לפנות לבנק בקפריסין בבקשה לקבל משכנתא ולמלא שאלון ייעודי שבו יצויינו פרטים אודות ההלוואה, לרבות גובה המקדמה וההחזרים החודשיים.

אישור חשבון בנק: לצורך הגשת בקשה למשכנתא במדינה, הקונה צריך להראות מסמכים המעידים על קיומו של חשבון בנק מקומי, ממנו יועבר התשלום למוכר (לרוב במטבע המקומי). הקונה צריך להמציא הוכחות המעידות שבידיו הון מספק לרכישת הנכס. יש לפתוח חשבון באותו בנק שבו תילקח המשכנתא. ברוב המקרים ניתן לפתוח חשבון בנק מרחוק דרך האינטרנט, אך בעל החשבון יצטרך להגיע פיזית לסניף ולהירשם.

אישור הכנסה: הקונה יצטרך להראות לבנק מסמכים המעידים על הכנסה מספקת ויציבה, לרבות: תלושי שכר משלושת החודשים האחרונים; דו"ח שנתי ממס הכנסה בישראל; אישור בעלות על עסק (אם רלוונטי); אישורים מהביטוח הלאומי; אישורים המעידים על הון עצמי וחסכונות; אישורים מהרואה חשבון וכדומה. המטרה היא בעצם להראות לבנק שיש ביכולתו של הקונה להחזיר את תשלומי המשכנתא בזמן ובמלואם.

אישור רכישה: כחלק מהבקשה למשכנתא בקפריסין, הקונה יתבקש להציג מסמך המאשר את רכישת הנכס, אשר ניתן על ידי וועידת השרים של קפריסין (Council of Ministers of Cyprus). כאשר מדובר בדירה בבניין חדש, הקונה, היזם או סוכנות הנדל"ן ישיגו את האישור עבור הקונה.

חוזה הרכישה: הקונה יידרש להראות את חוזה עסקת הרכישה של הנכס לצורך אישור בקשת המשכנתא. העסקה צריכה להיות מאושררת על די חותמת רשמית מנוטריון.

הערכת שווי הנכס: רוב הבנקים ידרשו מסמכים המעידים עם השווי המשוער של הנכס (ולא של מחיר עסקת הרכישה) לצורך אישור הבקשה למשכנתא בקפריסין.

אישור הנוגעים לנכס הנרכש: יש לצרף לבקשת המשכנתא אישורים מוועדת התכנון המקומית, אישור בנייה ואישורים ממהנדסים ואדריכלים המעידים על תקינות הנכס.

תעודת יושר: יש להמציא תעודת יושר ממשטרת ישראל המעידה על היעדר רישום פלילי. מרגע הגשת הבקשה למשכנתא בקפריסין, עם כל המסמכים הנדרשים, הזמן הממוצע עד לקבלת תשובה מהבנק על אישור בהקשה עומד על בין 45 ל-60 יום.

 

משכנתא בקפריסין דרך בנק מקומי

קיימות שתי דרכים להשיג הלוואת משכנתא בקפריסין דרך בנק מקומי:

 • השגת משכנתא בקפריסין מבנק מקומי באופן עצמאי – במצב זה, הקונה ייעזר בשירותיו של עורך דין פרטי לענייני נדל"ן לצורך ליווי ותמיכה בתהליך הגשת הבקשה למשכנתא מול הבנק.
 • השגת משכנתא בבנק מקומי בעזרת סוכנות – במקרה זה, הקונה ייצור קשר עם יזם או סוכנות נדל"ן אשר ינהלו עבורו את בקשת המשכנתא מול הבנק.

 

אילו בנקים מציעים משכנתאות בקפריסין?

מומלץ לפנות לבנקים הגדולים, הידועים והאמינים בקפריסין לצורך הגשת בקשה למשכנתא על נכס בקפריסין.

להלן רשימת הבנקים המובילים ללקיחת משכנתא בקפריסין:

 • Bank of Cyprus
 • Hellenic Bank
 • RCB Bank
 • Alpha Bank
 • AstroBank

 

לסיכום, לקיחת משכנתא מבנק בקפריסין לצורך רכישת נכס במדינה עשויה להיות אפשרות מימון נוחה ומשתלמת, כל עוד מגיעים להחלטה בצורה מושכלת ומיודעת ובודקים את הדברים לעומק.

 

אולי יעניין אתכם גם: כמה מס צריך לשלם על נכס בקפריסין | כמה עולה נכס בקפריסין